Board of Directors


Executive Directors

TANG Chi Fai
Chairman, Executive Director and Chief Executive Officer

LEE Gabriel
Executive Director and Chief Operating Officer

LUK Kun Shing Ben
Executive Director and Chief Information Officer

YEUNG Chin Wan
Executive Director and Chief Financial Officer

TANG Chi Fai (鄧志輝), is the Founder of our Group. He founded our Group on 23 November 2005 and was appointed as our Chairman, Executive Director and Chief Executive Officer on 4 November 2015. He is responsible for the overall management and strategic planning and development of our Group.

Mr. Tang has more than 13 years of experience in the aesthetic medical and beauty industries. Prior to joining our Group, from 2001 to 2005, Mr. Tang worked at Lionfaith Limited (亨譽有限公司), a company engaged in public relations in Hong Kong, as a sales director primarily responsible for sales management. In 2004, Mr. Tang worked as a Sales Director at Nutriplus (Asia) Limited (欣泉(亞洲)有限公司), a company engaged in direct sales of branded beauty products in Hong Kong, and a wholly-owned subsidiary of Easy Repay Finance & Investment Limited (易還財務投資有限公司) (formerly known as B.A.L. Holdings Limited (變靚D控股有限公司)) (Stock Code: 8079), listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange, which was engaged in the business of beauty and weight management in Hong Kong. During that period, he was primarily responsible for the initial establishment and business development of four beauty centres, the development of marketing strategies and maintenance of sales channels. From 2002 to 2003, Mr. Tang worked at Sau San Tong (修身堂), a company later listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange (Stock Code: 8200), which provides slimming and beauty products and services in Hong Kong. He was primarily responsible for sales management.

From September 1998 to May 2001, Mr. Tang attended the University of Hong Kong where he was enrolled in the Bachelor of Medicine and the Bachelor of Surgery programmes before deciding to pursue a different career path. From September 2001 to February 2005, Mr. Tang enrolled in the Bachelor of Business Administration in Accounting and Finance at the University of Hong Kong and worked on a part-time basis before deciding to switch to full-time employment. Mr. Tang obtained Certificate IV in Training and Assessment from Northern Melbourne Institute of Technical and Further Education in September 2009 and the Executive Master of Business Administration degree from the University of Hull in January 2014.

LEE Gabriel (李嘉豪), joined our Group on 1 April 2014 and was appointed as our Executive Director and Chief Operating Officer on 4 November 2015. He is responsible for the management of day-to-day operations for our Group.

Mr. Lee has over 14 years of experience in business management. Prior to joining our Group, from July 2001 to April 2014, Mr. Lee worked at Cathay Pacific Airways Limited (國泰航空有限公司) (“Cathay Pacific”), an international airline listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 293). He joined Cathay Pacific as a Management Trainee from July 2001 to June 2004 and subsequently served in various managerial positions, including more recently, as Manager of cargo hub operations from January 2014 to April 2014 to manage the cargo operations of the airline in the Hong Kong International Airport, Manager of planning and performance for the Hong Kong International Airport from August 2011 to December 2013 to oversee airport operations of the airline at the Hong Kong International Airport and Manager of cargo operations of the airline from July 2009 to March 2010 to supervise cargo staff in 14 Chinese cities and to develop the cargo business in the PRC. During his employment with Cathay Pacific, Mr. Lee was seconded to Air China Cargo Company Limited (中國國際貨運航空有限公司) in Beijing, a state-owned airline enterprise in the PRC, from March 2011 to July 2011 where he served as the Assistant President of its commercial (sales and marketing) division. From July 2007 to July 2009, he was seconded to Hong Kong Dragon Airlines Ltd. in Shanghai, the PRC, where he served as a Manager of marketing & sales in Eastern China.

Mr. Lee graduated from the University of Hong Kong with a Bachelor of Business Administration degree in Accounting and Finance in July 2001. In March 2007, Mr. Lee attended the SWIRE Management Programme organised by INSEAD Graduate Business School in Singapore. Mr Lee also attended the SWIRE Accounting and Control Programme and SWIRE Advanced Management Programme organised by INSEAD Graduate Business School in Fontainebleau, France from October to November 2010 and from May to June 2013, respectively.

LUK Kun Shing Ben (陸韵晟), joined our Group on 1 March 2010 and was appointed as our Executive Director and Chief Information Officer on 4 November 2015. He is responsible for overseeing information technology infrastructure of our Group.

Mr. Luk has more than 5 years of experience in the aesthetic medical industry, and over 12 years of experience in the information technology industry. Prior to joining our Group, from January 2011 to February 2014, Mr. Luk served as a Software Engineer at Google (Hong Kong) Limited, a subsidiary of Google Inc., specialising in internet-related services and products. From December 2003 to December 2010, he was a Software Engineer at Google Inc., in Mountain View, California, the United States and involved in the implementation of Google Maps.

Mr. Luk graduated from Cornell University with a Bachelor of Science degree in Computer Science in August 2000 and Stanford University with a Master of Science degree in Computer Science in June 2003.

YEUNG Chin Wan (楊展昀), joined our Group on 2 July 2014 and was appointed as our Executive Director and Chief Financial Officer on 4 November 2015. He is responsible for the financial reporting and management of our Group.

Mr. Yeung has over 14 years of experience in financial reporting and investment management and services. Prior to joining our Group, from April 2010 to June 2014, Mr. Yeung served as a Director of We & V Accounting Services and Consultancy Limited (維爾會計及顧問有限公司), a boutique accounting and consultancy company in Hong Kong, where he was responsible for providing advisory services on tax and corporate matters. From November 2004 to March 2010, he held a number of positions in AXA Wealth Management (HK) Limited (安盛財富管理(香港)有限公司), a company engaged in wealth management and provision of consulting services in Hong Kong and a subsidiary of AXA Group, which is a multinational insurance and asset management group, to provide solutions for clients’ portfolios. From September 2001 to October 2004, Mr. Yeung worked at PricewaterhouseCoopers Ltd. (羅兵咸永道有限公司) in Hong Kong, where he began as an Associate and later became a Senior Associate in the financial services group, responsible for audit engagement in the investment banking and asset management industries.

Mr. Yeung graduated from Hong Kong Polytechnic University with a Bachelor of Arts in Accountancy in November 2001. He has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since August 2003 and a Chartered Wealth Manager of the International Academy of Financial Management since January 2010.

Independent Non-Executive Directors


MA Ching Nam – Independent Non-Executive Director

Mr. Ma has been practising law for almost 35 years and was admitted as a solicitor in England and Wales, Hong Kong, Australia and Singapore. He currently serves as senior partner of Hastings & Co, Solicitors & Notaries, a law firm in Hong Kong. Mr. Ma is also a Notary Public, China Appointed Attesting Officer and Civil Celebrant. He was the President of the Hong Kong Society of Notaries from 2007 to 2013.

LOOK Andrew – Independent Non-Executive Director

Mr. Look has over 15 years of experience in equity investment analysis of Hong Kong and the PRC stock markets and in the banking, property development and fund management industries. Prior to joining our Group, Mr. Look has been the founder, chief investment officer and managing director of Look’s Asset Management Limited. Mr. Look was the managing director and the head of Hong Kong research, strategy and product of UBS Securities Asia Limited, where he was responsible for producing thematic and quality market strategy reports for hedge fund and wealth management clients.

LAM Chi Hang Josekin - Independent Non-Executive Director

Mr. Lam has extensive knowledge and over 17 years of experience in business consultancy and financial industry. Prior to setting up and running his own business consultancy and real estate brokerage firms in 2009 and 2014 respectively, Mr. Lam was a consultant at Bain & Co, Inc , a management consulting company. Mr. Lam was the acting chief executive officer of Sanook.com, a subsidiary of Tecent Holdings Limited (“Tecent”), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 700). Prior to joining the Group, Mr. Lam last held the position as a director of strategy department of Tecent.

Mr. Lam graduated from Tufts University with a Bachelor of Arts degree in Quantitative Economics and International Relations in May 2001 and the University of Chicago Booth School of Business with a Master of Business Administration in June 2007.