Board of Directors


TANG Chi Fai
Chairman, Executive Director and CEO

LEE Gabriel
Executive Director and COO

LUK Kun Shing Ben
Non-Executive Director and CIO

Dr. Wang David Guowei
Non-Executive Director

MA Ching Nam – Independent Non-Executive Director

LOOK Andrew – Independent Non-Executive Director

LAM Chi Hang Josekin - Independent Non-Executive Director

TANG Chi Fai (鄧志輝), is the Founder of our Group. He founded our Group on 23 November 2005 and was appointed as our Chairman, Executive Director and Chief Executive Officer on 4 November 2015. He is responsible for the overall management and strategic planning and development of our Group.

Mr. Tang has more than 13 years of experience in the aesthetic medical and beauty industries. Prior to joining our Group, from 2001 to 2005, Mr. Tang worked at Lionfaith Limited (亨譽有限公司), a company engaged in public relations in Hong Kong, as a sales director primarily responsible for sales management. In 2004, Mr. Tang worked as a Sales Director at Nutriplus (Asia) Limited (欣泉(亞洲)有限公司), a company engaged in direct sales of branded beauty products in Hong Kong, and a wholly-owned subsidiary of Easy Repay Finance & Investment Limited (易還財務投資有限公司) (formerly known as B.A.L. Holdings Limited (變靚D控股有限公司)) (Stock Code: 8079), listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange, which was engaged in the business of beauty and weight management in Hong Kong. During that period, he was primarily responsible for the initial establishment and business development of four beauty centres, the development of marketing strategies and maintenance of sales channels. From 2002 to 2003, Mr. Tang worked at Sau San Tong (修身堂), a company later listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange (Stock Code: 8200), which provides slimming and beauty products and services in Hong Kong. He was primarily responsible for sales management.

From September 1998 to May 2001, Mr. Tang attended the University of Hong Kong where he was enrolled in the Bachelor of Medicine and the Bachelor of Surgery programmes before deciding to pursue a different career path. From September 2001 to February 2005, Mr. Tang enrolled in the Bachelor of Business Administration in Accounting and Finance at the University of Hong Kong and worked on a part-time basis before deciding to switch to full-time employment. Mr. Tang obtained Certificate IV in Training and Assessment from Northern Melbourne Institute of Technical and Further Education in September 2009 and the Executive Master of Business Administration degree from the University of Hull in January 2014.

LEE Gabriel (李嘉豪), joined our Group on 1 April 2014 and was appointed as our Executive Director and Chief Operating Officer on 4 November 2015. He is responsible for the management of day-to-day operations for our Group.

Mr. Lee has over 14 years of experience in business management. Prior to joining our Group, from July 2001 to April 2014, Mr. Lee worked at Cathay Pacific Airways Limited (國泰航空有限公司) (“Cathay Pacific”), an international airline listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 293). He joined Cathay Pacific as a Management Trainee from July 2001 to June 2004 and subsequently served in various managerial positions, including more recently, as Manager of cargo hub operations from January 2014 to April 2014 to manage the cargo operations of the airline in the Hong Kong International Airport, Manager of planning and performance for the Hong Kong International Airport from August 2011 to December 2013 to oversee airport operations of the airline at the Hong Kong International Airport and Manager of cargo operations of the airline from July 2009 to March 2010 to supervise cargo staff in 14 Chinese cities and to develop the cargo business in the PRC. During his employment with Cathay Pacific, Mr. Lee was seconded to Air China Cargo Company Limited (中國國際貨運航空有限公司) in Beijing, a state-owned airline enterprise in the PRC, from March 2011 to July 2011 where he served as the Assistant President of its commercial (sales and marketing) division. From July 2007 to July 2009, he was seconded to Hong Kong Dragon Airlines Ltd. in Shanghai, the PRC, where he served as a Manager of marketing & sales in Eastern China.

Mr. Lee graduated from the University of Hong Kong with a Bachelor of Business Administration degree in Accounting and Finance in July 2001. In March 2007, Mr. Lee attended the SWIRE Management Programme organised by INSEAD Graduate Business School in Singapore. Mr Lee also attended the SWIRE Accounting and Control Programme and SWIRE Advanced Management Programme organised by INSEAD Graduate Business School in Fontainebleau, France from October to November 2010 and from May to June 2013, respectively.

LUK Kun Shing Ben (陸韵晟), joined our Group on 1 March 2010 and was appointed as our Executive Director and Chief Information Officer on 4 November 2015. He is responsible for overseeing information technology infrastructure of our Group.

Mr. Luk has more than 5 years of experience in the aesthetic medical industry, and over 12 years of experience in the information technology industry. Prior to joining our Group, from January 2011 to February 2014, Mr. Luk served as a Software Engineer at Google (Hong Kong) Limited, a subsidiary of Google Inc., specialising in internet-related services and products. From December 2003 to December 2010, he was a Software Engineer at Google Inc., in Mountain View, California, the United States and involved in the implementation of Google Maps.

Mr. Luk graduated from Cornell University with a Bachelor of Science degree in Computer Science in August 2000 and Stanford University with a Master of Science degree in Computer Science in June 2003.

Dr. Wang David Guowei (王國瑋), has over 10 years of experience in the medical industry. Dr. Wang is the senior managing director of Asia at OrbiMed Advisors LLC, an investment fund with a focus on healthcare industry, where he has worked from August 2011. Dr. Wang was a director of Response Biomedical Corp. (Stock Code: RBM), a company listed on the Toronto Stock Exchange, from October 2011 to May 2015. From April 2006 to July 2011, he served as managing director at WI Harper Group, responsible for investment activities in life sciences and healthcare areas. From March 2010 to July 2012, he served on the board of directors of Edan instruments, Inc. (a company listed in the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300206), a provider of advanced electronic medical equipments where he also served on both the audit committee and strategic committee. Dr. Wang is now serving on the board of directors of Suzhou Medical System Technology Co., Ltd. (a company listed in Shanghai Stock Exchange, stock code: 603990), serving on the boards of directors of Amoy Diagnostics Co., Ltd. (a company listed in Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300685), and serving on the boards of directors of AK Medical Holdings Limited (a company listed in Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1789).
Dr. Wang received his doctorate in developmental biology from California Institute of Technology in June 1995. He received his bachelor degree in medicine from Beijing Medical University (北京醫科大學) (currently known as Peking University Health Science Centre (北京大學醫學部) in July 1986.

Mr. Ma has been practising law for almost 35 years and was admitted as a solicitor in England and Wales, Hong Kong, Australia and Singapore. He currently serves as senior partner of Hastings & Co, Solicitors & Notaries, a law firm in Hong Kong. Mr. Ma is also a Notary Public, China Appointed Attesting Officer and Civil Celebrant. He was the President of the Hong Kong Society of Notaries from 2007 to 2013.

LOOK Andrew (陸東), was appointed as our independent non-executive Director on 19 February 2016. Mr. Look is also a member of each of the Nomination Committee and the Remuneration Committee, as well as the chairman of the Audit Committee.
Mr. Look holds a bachelor of commerce degree from the University of Toronto and has over 25 years’ experience in the equity investment analysis of Hong Kong and China stock markets. From 2000 to 2008, Mr. Look served in Union Bank of Switzerland (“UBS”) as the head of Hong Kong research, strategy and product. He was rated as the best Hong Kong strategist and best analyst by the Asiamoney magazine, a leading monthly financial and capital markets publication for corporate and finance readers and investors, in 2001, 2002, 2003, 2005, 2006 and 2007. Mr. Look is currently the Chief Investment Officer of the China Hong Kong Link Asset Management Ltd and is also currently an independent non-executive director of Hung Fook Tong Group Holdings Limited (Stock Code: 1446), Citic Resources Holdings Limited (Stock Code: 1205), Ka Shui International Holdings Limited (Stock Code: 822) and Cowell e Holdings Inc. (Stock code: 1415), all of which are listed on the Hong Kong Stock Exchange. He was an independent non-executive director of TCL Communication Technology Holdings Limited (a company delisted on the Hong Kong Stock Exchange on 30 September 2016) from September 2010 to September 2016 and an independent non-executive director of Man Sang Jewellery Holdings Limited (Stock Code: 1466, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange) from September 2014 to December 2016.

Mr. Lam has extensive knowledge and over 17 years of experience in business consultancy and financial industry. Prior to setting up and running his own business consultancy and real estate brokerage firms in 2009 and 2014 respectively, Mr. Lam was a consultant at Bain & Co, Inc , a management consulting company. Mr. Lam was the acting chief executive officer of Sanook.com, a subsidiary of Tecent Holdings Limited (“Tecent”), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 700). Prior to joining the Group, Mr. Lam last held the position as a director of strategy department of Tecent.

Mr. Lam graduated from Tufts University with a Bachelor of Arts degree in Quantitative Economics and International Relations in May 2001 and the University of Chicago Booth School of Business with a Master of Business Administration in June 2007.